Z Optymalną Estmacją Nieliniową zetknąłem się na praktykach przemysłowych na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Geofizyki, Zakład Fizyki Atmosfery). Jednym z kierunków badań było poznawanie procesów mieszania pomiędzy chmurą a otaczającym ją powietrzem. Chmura jest zbudowana z kropelek o zmiennej koncentracji przestrzennej. Chcielibyśmy poznać możliwie dokładny przebieg zmian koncentracji kropelek na granicy chmury i jej otoczenia. Do badania chmur wykorzystuje się samoloty z dodatkowym wyposażeniem badawczym. Samolot przelatuje przez chmurę a aparatura rejestruje zmiany badanych parametrów. Do pomiarów koncentracji cząsteczek chmurowych wykorzystuje się spektrometr jednocząstkowy. Urządzenie to wykorzystuje właściwości optyczne kropelek (działają trochę jak soczewki). Spektrometr jednocząstkowy posiada laser. Przez obszar wiązki laserowej przelatuje powietrze otaczające samolot. Jeżeli w wiązce laserowej znajdzie się kropelka chmurowa, to nastąpi zmiana parametrów wiązki i zostanie to zarejestrowane jako zliczenie kropelki. Dane wyjściowe z przelotu samolotu przez chmurę zawierają szereg zliczeń (lista czasów pomiędzy kolejnymi zliczeniami). Pozostaje analiza tych danych.
Powstają jednak problemy natury matematycznej. Jeżeli chcemy dokładnie poznać przebieg zmian koncentracji cząstek, to mamy problem z niepewnością względną pomiaru. Dzieje się tak, ponieważ występują duże wahania koncentracji cząstek. W chmurze koncentracja jest duża. Badana warstwa pośrednia jest zaś bardzo cienka. Powoduje to problem ze "zwykłą" metodą średniej ruchomej. Jeżeli koncentracja kropelek ulegnie znacznemu zmniejszeniu, to błąd względny procesu zliczania staje się duży. Z tego powodu postanowiono zastosować metodę ONE. W metodzie tej zakłada się, że proces zliczania jest opisany rozkładem Poissona. Metoda ONE pozwala usunąć wrodzony szum procesu zliczania i poznać dokładniej budowę chmury.
Usuwanie szumu procesu zliczania wydało mi się całkiem ciekawe i unikalne. Zacząłem się zastanawiać, do czego można zastosować taką metodę. Nasunęło się trochę propozycji
Nie polecam przeszukiwania bibliotek typu "shadow libraries" (naruszenia praw autorskich itp.).
Strona nie wykorzystuje ciasteczek ani nie zbiera danych.